Solucan gübresi nedir?

EGESOLL

Solucan Gübresi, organik atıkların (sebze, meyve atığı, hayvan gübresi vb.) solucanların sindirim sisteminden geçmesi sonucu oluşan organik gübreye denir. Solucan Gübresi Dünya literatüründe "Vermicompost" olarak isimlendirilmektedir.
 
Zirai gübrenin her geçen gün tarım alanında artarak, kontrolsüz bir şekilde kullanılması temel besin zincirinden olan sebze ve meyvelerin nitelik olarak gün geçtikçe gerilemesine sebep olmaktadır. Dolayısıyla organik tarıma olan ihtiyaç gün geçtikçe artmakta, her geçen gün organik tarımın gerekliliği bir adım daha kafamızda yer etmekte, devlet politikalarına nüfuz etmektedir. Organik tarım yapabilmek için organik toprağa gereksinimimiz bulunmaktadır. Toprağın organik olabilmesi için ise hem zirai gübre ile zarar gören toprağı onarabilecek, hem de organik madde içeriği yüksek seviyede olan bir gübre kullanmamız gerekmektedir. Tam burada önümüze birkaç seçenek gelmektedir. Bunlardan solucan gübresi hem organik madde oranı yüksek, hem de toprağı iyileştirme özelliğine sahip, bitkiyi güçlendiren, koruyan, ona geçek aroma ve lezzetini kazandıran, hem de üretim süreci daha kolay olan organik bir gübre olarak öne çıkmaktadır.

Kırmızı Kaliforniya Solucan gübresi koku yapar mı?

EGESOLL

Kaliforniya Solucan Gübresi koku yapmaz, kokusuz bir gübre çeşididir. Bazı kanatlı gübrelerinin (tavuk, hindi), fermente olmamış ya da yarı fermente büyükbaş hayvan gübresinin, hatta sıvı yarasa gübresinin kötü koku yaydığı ile ilgili tecrübeler bulunmaktadır. Ancak, solucan gübresinin rahatsız edici bir kokusu bulunmamaktadır. Hatta gübrenin rengi toprağa yakındır ve itici bir kokusu bulunmamaktadır, kullanmakta tereddüt etmeyin.

Özel tesise ihtiyaç var mıdır ?

EGESOLL

Kaliforniya Solucanı yetiştirmek için özel bir tesise ihtiyaç var mı sorusunun cevabı ne kadar solucan yetiştireceğiniz ile ilgilidir. Binli rakamları evde besleyebilecekken, onbinli rakamları daha geniş olan garajınız, bodrum, odunluk/kömürlük gibi bir yerde besleyebilirsiniz. Yüzbinli rakamlar gibi daha yüksek miktarlarda solucan için ise ayrıca bir tesise ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için elektriği ve suyu olan eski bir ahır, tavuk kümesi gibi bir mekan işe yarayabilir.
 
Ancak, 500.000 ve üzeri rakamlarla Kaliforniya Solucanı ve gübresi üretimi, mama satışı gibi daha ileri seviyede bu işi yapmak niyetindeyseniz bunun için özel bir tesise ihtiyacınız olabilir. Bu tesis eskiden ahır ya da tavuk kümesi gibi maksatlarla kullanılmış bir yer olabileceği gibi yeri olmayanlar bu işi çadırda da yapabilir. EGESOLL Solucan’ın üretim tesisi bu işi büyük miktarlarda yapmak isteyen girişimciler için örnek bir tesis olabilir. Bu konuda bilgi için Web Sayfamız, Facebook Hesabımız, Youtube Kanalımızdaki (Tanıtım Videosu) gönderiler incelenebilir, daha detaylı hususlar için tesisimiz ziyaret edilebilir.

Kaliforniya Solucanları hangi şartlarında 
yaşayabilirler?

EGESOLL

Kaliforniya Solucanlarının da diğer canlılar gibi asgari yaşam şartları vardır. Ancak bu canlılar toprak altında yaşadıklarından şartlar diğerlerinden biraz farklılık gösterebilir. Kaliforniya Solucanlarının yaşam alanlarını hava, nem, ısı, ışık ve PH bakımından uygun hale getirmek gerekmektedir.
 
Öncelikle şunu bilmek gerekir ki solucanlar deri solunumu yapan, oksijene ihtiyaç duyan hayvanlardır. Ortamdan oksijen alır ve karbondioksit verirler. Dolayısıyla yaşadıkları kabın en azından bir yüzeyinin hava alması gerekmektedir. Örneğin bu işi IBC Tanklarda yapıyorsak, kabın üst kısmını solucanlarımızın hava alması maksadıyla açık bırakmamız gerekmektedir.
 
Diğer husus ise, solucanların yaşam ortamlarının nemli olması gerektiğidir. Deri solunumu yaptıklarından, ortamın nemli olması bu solunumu kolaylaştıracaktır. Ortamın nemini belirli bir seviyede tutabilmek için solucan yaşam alanının belirli aralıklarla püskürtme su ile nemlendirilmesine ihtiyaç vardır. Bu nemlendirme işlemi kışın haftada bir kez yeterli olabilecek iken, yaz aylarında bu periyot 2-3 günde bire kadar düşebilir.
 
Kaliforniya Solucanları için ayarlanması gereken diğer bir ortam koşulu da ısıdır. Kaliforniya Solucanları aslında, diğer solucan türlerine nazaran daha sert ortam şartlarında hayatta kalabilmektedirler. Örneğim Mavi Solucan türü 7° C nin altında yaşayamazken, Kırmızı Kaliforniya Solucanı 0° C ye kadar ortamlarda yaşayabilmektedir. Tabiki bizler üreticiler olarak solucanlarımızı elimizden geldiğince en ideal ortamda tutmamız gerekir ki hem yemeleri hem de üremeleri en üst seviyede olabilsin. Kaliforniya Solucanları için bu seviye ısı olarak 15° - 25° C arasıdır. Sıcaklık 10° C nin altına düştüğünde aktiviteleri yavaşlar, 5° C nin altına indiğinde ise genellikle uykuya dalarlar.
 
Kaliforniya Solucanlarının yaşam ortamlarında ayarlanması gereken diğer bir koşul da PH seviyesidir. PH seviyesi ortamın asit değerini belirtmek için kullanılmaktadır. Solucanlara mama olarak verilen büyükbaş hayvan gübresi işlenmemiş olarak önemli seviyede asit içermekte olup solucanlar için hayati tehlike de oluşturabilmektedir. Ancak uygun fermantasyon işlemi süresince PH seviyesi uygun düzeylere ulaşmaktadır. Kaliforniya Solucanları 4 – 9 PH seviyesinde yaşayabilmektedirler. Ancak solucanlarımız için en uygun PH seviyesi 7’dir. Solucan yaşam ortamının PH seviyesi dijital ölçü aletleri ile kontrol edilmeli ve PH seviyesindeki düşüşler kontrol altına alınmalıdır. PH seviyesinin düşük değerlerde olması durumunda asidik ortamı dengelemek maksadıyla yaşam alanının büyüklüğüne göre temiz toprak, tarım kireci ya da dolomit (CaCO3) kullanabiliriz.
 
Solucan yaşam ortamında düzenlenmesi gereken diğer bir faktör de ortamın ışığıdır. Solucanların gözleri bulunmamaktadır, ancak ışığa karşı duyarlıdırlar. Dolayısıyla normal şartlarda yaşadıkları toprağın (gübrenin) dışına çıkmazlar. Hatta siz kontrol için gübreyi elinize aldığınızda derhal elinizdeki yığının içine girme eğiliminde olurlar. Ancak solucan yaşam alanının ışıklandırılmaması durumunda gece karanlığında toprağı ve ortamı ayırt edemeyip yaşam alanlarını terk edebilirler. Bu nedenle solucanların yaşam alanları ışıklandırılmalı, hatta elektrik kesintilerine karşı da alternatif tedbirler düşünülmelidir.
EGESOLL Solucan olarak ortamın ısı-ışık-nem-PH seviyesini kontrol eden cihazları temin etmenize yardımcı olabiliriz. Hatta bu şartların sağlanması hususunda bizden geçmiş tecrübelerimize dayanan bazı deneyimlerimizle ilgili bilgi de alabilirsiniz. Bu ve benzeri konularda bizimle irtibata geçmekten çekinmeyin.

Solucanların üreme hızı ne kadardır ?

EGESOLL

Kırmızı Kaliforniya Solucanları, yaşam şartları tam olarak sağlandığı taktirde yılda 16 kata kadar çoğalabilirler. Ancak her zaman evdeki hesap çarşıya uymaz, yani solucanlar için mükemmel yaşam şartlarını sağlamak her zaman mümkün olmaz. Örneğin solucanlar için en uygun ısı koşulu olan 15 -25° C ısı seviyesini her zaman sağlamak mümkün olmaz. Ya da solucanlar için ideal 7 olan PH seviyesini her daim devam ettirmek de mümkün olmaz. Bu bazen 6, bazen 6,5 olabilir, bazen de 7,5 olur. Bu gibi koşullar solucanların üremelerini etkiler ve mükemmel oran olan 16 kat üreme her zaman gerçekleşmez. Ülkemiz için Kaliforniya Solucanı üreme hızı tecrübi faktörler de göz önünde bulundurulduğunda, yıllık olarak 8 – 10 kat civarında gerçekleşmektedir. Yani, 10.000 solucan ile üretime başladığınız taktirde yıl sonunda elinizde 80.000 – 100.000 solucanınız olacak demektir.

Solucanlar Ne ile Beslenir?

EGESOLL

Kaliforniya Solucanlarına büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvan gübresi ile sebze – meyve atıkları verilebilir. Hatta yurtdışında domuz gübresi dahi kullanılmaktadır. Bunlardan tuz oranı yüksek olan kanatlı gübresi ile büyük miktarlarda bulunamayan küçükbaş hayvan gübresi tercih edilmemektedir. Ülkemizde genelde solucan maması olarak seperatörden geçirilmiş büyükbaş hayvan gübresi kullanılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, mama olarak verilecek olan büyükbaş hayvan gübresinin seperatörden geçirilmiş olması ve yarı fermente (yanmış) halde olması gerektiğidir. Seperatörden geçme işlemi, büyükbaş hayvan gübresinin sıvı ve katı bölümünün birbirinden ayrılması için gerekmektedir. Zira gübrenin sıvı (sidik) kısmı solucanlar için zararlı amonyak ve inorganik maddeler içermektedir.
 
Fermente hususunda durum biraz farklıdır. Aslında, bu gübrenin solucanlara mama olarak verilirken tam fermente halde olması gerekmektedir. Fakat büyükbaş hayvan gübresi solucanlara ham olarak verilmemektedir. İçerisine solucanların ihtiyaç duyduğu, sevdiği meyve-sebze atıkları, yumurta kabuğu tozu, saman, talaş vb. malzemeler de katılmaktadır. Tüm bu malzemelerin mamanın içerisinde büyükbaş hayvan gübresine karışması, gübreye geçmesi için gübrenin içerisinde gübre ile birlikte fermente olması, yanması gerekmektedir. Bu nedenle mama yapmak için kullanılacak olan büyükbaş hayvan gübresinin yarı fermente halde (7 – 10 gün) olması gerekmektedir ki içerisine katılacak olan maddeler mamanın içerisinde fermente olarak mamaya geçebilsin.
 
Mamanın içerisine katılabilen meyve-sebze atıkları, yumurta kabuğu tozu, karton kırpıkları, talaş vb. malzemeler solucan yaşam alanına doğrudan da verilebilir. Ancak, tercihen büyükbaş hayvan gübresinin içerisine katılarak fermente olmuş halde verilmesi daha uygundur. Tecrübi faktörler göstermiştir ki özellikle şeker içeren meyveler (karpuz, kavun, üzüm, incir vb.) solucanlara doğrudan verildiğinde yeme alışkanlıklarında kısa bir süre değişiklik olmaktadır. Bu tür şekerli ürünler ile beslenen solucanlar bir hafta süre ile verilen büyükbaş hayvan gübresini (mama) yememe eğiliminde olabilmektedirler. Bu nedenle, verilmek istenen ürünlerin gübre içerisinde fermente edilerek verilmesi daha uygundur.

BİZE ULAŞIN

Egesoll Tarım Ürünleri ve Hayvancılık Organik Gübre San. ve Tic. Ltd. Şti.Cafer Bey Mahallesi Asfalt altı sokak No:35 Salihli / Manisa
Tel : + 90 533 622 5822  Mail : info@egesoll.com.tr