hakkında

Kırmızı Kaliforniya Solucanı

Halkalı solucanlar familyasından birisi olan kırmızı kaliforniya solucanı toprak solucanı türlerindendir. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve dünyanın birçok değişik yörelerinde, özellikle bataklıklar ve göletler olmak üzere sığ kıyılarda ve çamurlu bölgelerde yaşamlarını sürdürürler. Kırmızı Kaliforniya solucanının diğer solucan türlerine göre doğasındaki farklılık, vücut yapıları ve vücut ölçüleridir. 

gelİşmesİ

ÜREME VE ÇOĞALMA

    Solucanlar çift cinsiyete sahiptir ve hem sperm hem de yumurta üretir. Karın kısmının ön tarafında bulunan 9- 12. boğumları arasında erkek ve dişi üreme organı deliği vardır. Erkeklik organı gözenekleri kıl gibi olup, dişilik organı ise sırt bölgesine yakındır fakat üreyebilmesi için birbirleriyle çiftleşmesi gerekir. Her bir kozanın içerisinde yaklaşık olarak 1- 21 adet arasında solucan yumurtası bulunur. Solucan yavruların uzunluklar kozadan çıktıkları anda görünüşleri genel olarak ince bir iplik parçasına benzerler ve sadece açık kırmızı renkte sırt omurgaları ile fark edilebilirler. Ortalama olarak 60 gün içerisinde yetişkin hale gelirler. Koza yapmaya ise uygun ortam sağlandığında 2.5 ile 3. ay arasında olup, mayıs ayı başlarından temmuz ayı sonuna kadarki dönemde her bir solucan 17- 25 kadar koza bırakabilmektedir. Erişkin bir 100 adet solucan 90 ile 120 günün sonunda nüfuslarını 20-28 katına çıkarabilir. 

BİZE ULAŞIN

Egesoll Tarım Ürünleri ve Hayvancılık Organik Gübre San. ve Tic. Ltd. Şti.Cafer Bey Mahallesi Asfalt altı sokak No:35 Salihli / Manisa
Tel : + 90 533 622 5822  Mail : info@egesoll.com.tr